Պաշտոնական այցով Վիլնյուսում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ապրիլի 17-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիլսենը:
«Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Լիտվայի խորհրդարանում: Լիտվան առաջին երկիրն է, որ ճանաչել է ՀՀ անկախությունը, եւ ուրախությամբ կարող եմ փաստել, որ այս տարիների ընթացքում մեր երկրների միջեւ հարաբերություններն ամրապնդվել են: Մենք պատրաստ ենք եւ ուրախ կլինենք անել ամեն բան, որպեսզի Հայաստանն էլ ավելի մոտ կանգնի եվրոպական ընտանիքին»,- նշել է Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիլսենը:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել լիտվացի գործընկերոջը ջերմ ընդունելության եւ միջխորհրդարանական մակարդակում կառուցողական համագործակցության համար:
«Ժողովրդավարությունը մեր միակ անվտանգային համակարգն է: Շնորհակալ ենք եւ մեծապես կարեւորում ենք միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Լիտվայի աջակցությունը ժողովրդավարությունն ավելի դիմացկուն դարձնելու, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական պետությունների ընտանիքում Հայաստանի տեղն ամրապնդելու հարցում»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերության նոր առաջնահերթությունների հեռանկարները, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, Հարավային Կովկասում եւ Եվրոպայում առկա անվտանգային իրավիճակը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հրամայականը եւ միջխորհրդարանական հարթակում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը շրջայց է կատարել Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանում, գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:

17 апреля  спикер Сейма Литовской Республики Виктория Чмилите-Нильсен приняла находящуюся с официальным визитом в Вильнюсе делегацию во главе с  Председателем НС РА А.Симоняном.
“Рада приветствовать вас в парламенте Литвы. Литва – первая страна, признавшая независимость Армении, и могу с радостью констатировать, что за эти годы отношения между нашими государствами укрепились. Мы готовы и будем рады сделать все возможное, чтобы Армения стала еще ближе к европейской семье", - заявила Виктория Чмилите-Нильсен.
А.Симонян поблагодарил своего литовского коллегу за теплый прием и конструктивное сотрудничество на межпарламентском уровне.
“Демократия – наша единственная система безопасности. Мы благодарны и очень ценим поддержку международных партнеров, в частности Литвы, в упрочении демократии, а также в укреплении места Армении в семье демократических государств", - отметил спикер НС.
На встрече обсуждены перспективы новых приоритетов расширенного партнерства Армения-ЕС, либерализация виз ЕС для граждан РА, текущая ситуация с безопасностью на Южном Кавказе и в Европе, необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, возможности расширения сотрудничества на межпарламентской площадке.
В завершение встречи А.Симонян посетил парламент Литовской Республики, внес запись в Книгу почетных гостей.